HOONETE JA RUUMIDE SISEKLIIMA MÕÕTMINE
Teostame soovi korral CO2, õhutemperatuuri, õhuniiskuse, orgaaniliste ühendite (VOC)sisaldust õhu ja õhurõhu mõõtmisi.
Mõõtmise eesmärk on hinnata erinevate sisekliimanäitajate taset ning võrrelda seda nõuetega.Sisekliima parameetrid mõjutavad olulisel määral hoone kasutajate mugavust, tervist, ning seeläbi, näiteks, töötajate tootlikust. Uuringud on näidanud, et halva sisekliima kaudu, läbi töötajate düskomfordi, tekitatud kahju tööandjale, hoone valdajale ja ühiskonnale tervikuna ületab tunduvalt hoone energiakasutuse maksumuse. On jõutud järeldusele, et inimesele sobivatele parameetritele vastav sisekliima parandab töö või õppimise tulemuslikkust, vähendab haigestumust ning suurendab sellega märgatavalt (mõningatel andmetel üle 20%) majanduslikku kasu tööandjale ja ühtlasi ka ühiskonnale.
Mõõtmise tellimiseks tuleb täita vorm või anna soovist meie kontakt info kaudu.
Erinevate sisekliimategurite kirjeldus
Süsinikdioksiid e. süsihappegaas (CO2) ja süsinikoksiid e. vingugaas (CO)
Süsihappegaas ehk süsinikdioksiid (CO2) on süsiniku stabiilseim oksiid, mille molekul koosneb ühest süsiniku ja kahest hapniku aatomist, mis on kovalentselt seotud süsiniku aatomiga. Süsihappegaas tekib süsiniku ja selle mitmesuguste ühendite kuumutamisel piisava hulga hapnikuga, samuti hingamisel.
Maailma Tervishoiuorganisatsiooni WHO ning Eesti Tervsiseameti poolt on antud CO2 sisalduse piirmääraks 1000 ppm/m3 õhus. Euroopa Liidu standardi EVS-EN 13779:2007 ja EVS-EN 15251:2007 kohaselt loetakse uute hoonete korral ruumiõhus lubatud maksimaalseks CO2 väärtuseks välisõhu kontsentratsioonist minimaalselt kuni 800 ppm kõrgemat kontsentratsiooni. Välisõhu CO2 kontsentratsioon on üldjuhul suurusjärgus 350…400 ppm.
CO2 suur kontsentratsioon ruumiõhus põhjustab inimesel väsimust, keskendumisraskusi, töö- ja õppimisvõime vähenemist. Teadlaste uuringute põhjal väheneb õpilaste õppimisvõime süsinikdioksiidi kontsentratsiooni 2000 ppm juures kuni 30%.
Orgaaniliste ühendite sisaldus (VOC)
Üks põhilistest näitajatest, mida kasutatakse ruumiõhu kvaliteedi hindamiseks, lenduvate orgaaniliste ühendite sisaldus (VOC).Lenduvate orgaaniliste ühendite summaarne (LOÜsum) kontsentratsioon ruumi õhus ei tohiks olla üle 400 μg/m3
VOC-ühendid satuvad inimorganismi peamiselt hingamisteede kaudu. Põhilised sümptomid on ärritav toime silmadele ja hingamisteedele: silmade ja hingamisteede ärritus, diskomfordi tunne, pisaratevool, köha. WHO andmetel võib VOC-ühendite toime ulatuda ärritusnähtudest kuni neurotoksiliste, hepatotoksiliste ja genotoksiliste efektide ilmnemiseni
Eluruumide puhul on kõige olulisem tagada aastaringselt sobilik ruumitemperatuur ning õhuniiskus